CoderDojo Türkiye'de biz kocaman bir aileyiz!

  İsterseniz Bağışçımız, İsterseniz Gönüllümüz Olabilirsiniz  

  CoderDojo Türkiye, ulaşabildiği her yerde, tüm çocuklara açık!  

  Siz de CoderDojo'nun parçası olmak için web sitemizi inceleyin  

CoderDojo Nedir?

ÖĞRETMEYİ SEVİYORUZ

CoderDojo, Çocuklara ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı ve kendi basit programlarını yapmayı öğreten gönüllülerden oluşan bir sosyal harekettir.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYORUZ

CoderDojo gönüllülük esasıyla çalışan, çocuklara ve gençlere kodlamayı yaşlarına uygun ve eğlenceli bir şekilde öğreten ekiplerden oluşur.

DÜNYADA BİRÇOK YERE ULAŞIYORUZ

CoderDojo’nun 60’tan fazla ülkede, 600’ün üzerinde Dojo’su bulunmaktadır. Siz de eğitimlere katılmak, gönüllü eğitmen veya mekan sağlayıcı olmak isterseniz bize katılabilirsiniz.

CoderDojo Türkiye Hakkında

Türkiye’de 2014 yılı başından bu yana  Stage-Co’nun sosyal sorumluluk projesi olarak devam eden CoderDojo Türkiye, 6-17 yaş arası meraklı çocuklar ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı, yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir.

Geleceğin dilini geleceğin nesline öğretme misyonu taşıyan CoderDojo, 2011 yılında İrlanda kökenli bir sosyal girişim olarak başlayıp, bugün dünyanın birçok noktasına erişmiş bulunuyor. CoderDojo olarak, amatör ruhla, bilgisayar yazılımının ilk evrelerini çocuklara ve gençlere öğretmeyi hedefliyoruz.

Gönüllü mentorlerimizin ve mekan sahiplerinin desteğiyle, her hafta ücretsiz kodlama atölyeleriyle ilerleyen bu hareket Türkiye çapında da hızla büyümeye devam ediyor!

CoderDojo, bir kurs ya da sertifikalı eğitim veren bir kurum değildir. Tamamen gönüllülerden oluşan, ücretsiz ve iyi niyet mekanizması ile işleyen bir atölye buluşmasıdır. Herhangi bir eğitim kurumu ya da organizasyonla bağı yoktur, bağlı olduğu tek organizasyon, dünyanın farklı noktalarındaki diğer CoderDojo’lardır. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ancak iyi niyetli destekçileri ve sponsorları ile yaşayıp büyümeye devam edebilir.

Stage-Co, girişimciler için oluşturulmuş bir platformdur, geleceğin girişimcileri olarak gördüğümüz çocuklarımız için bu olanağı gönüllülük mekanizması ve kendi emeğimizle kurup geliştirmek ve bir sosyal sorumluluk hareketi olarak sürdürmek niyetindeyiz.

Dünyada CoderDojo

CoderDojo ilk olarak İrlanda’da yaşayan James Whelton’un bir iPod Nano’yu hack’ledikten sonra okulunda tanınması üzerine daha küçük öğrencilerin kod yazmayı öğrenmek istemeleriyle başladı. Okulunda PBC Cork adında bir bilgisayar kulübü açtı ve orada temel HTML ve CSS kodlarını yazmayı öğretmeye başladı. Aynı sene bir girişimci olan Bill Liao ile tanıştı ve projeyi büyütmeye karar verdiler.

Haziran 2011’de İrlanda’nın Cork kentinde bulunan Ulusal Yazılım Merkezi’nde ilk CoderDojo açıldı ve büyük başarı kazandı. Cork’taki Dojo’ya Dublin’den de öğrenciler gelip gitmeye başladı ve kısa süre sonra Dublin’de Google’a ait Montevetro binasında bir CoderDojo daha başladı. Tamamen halka açık bir hareket olan ve kısa sürede yüzlerce başarılı ve gönüllü gençler yetiştiren bu hareket sayesinde önce İrlanda’da, hemen ardından da dünyanın her yerinde CoderDojo’lar yayılmaya başladı.

CoderDojo, amatörce başlayan ve bilgisayar yazılımının ilk iki evresini yaygınlaştırmayı hedefleyen bir girişim. Aslında CoderDojo, düzenli olarak bir araya gelen bireylerin gençlere ve küçüklere yazılım dünyasını tanıtan, ne işe yaradığını açıklayan ve onların da kod yazıp çalışan programlar hazırlayabileceklerini gösteren ve öğreten bir bilgisayar kulübüdür diyebiliriz.

6 yaşından 17 yaşına dek isteyen her meraklı genç, bir grup mentor desteği ve rehberliğinde yazılım dünyasına adım atıp, HTML, CSS, Scratch ve Python gibi konu içeriklerini öğrenmeye başlıyorlar.

Coderdojo Mentörlerinin (çocuklara yardım etmek isteyen gönüllüler) bilgisayar yazılımı konusunda bilgili ve Scratch gibi basit programlar üzerinde pratik sahibi olmaları ve bu işe gönüllü olarak vakit ayırmaları gerekiyor ki, öğrenciler de ücretsiz olarak gelebilsinler!

CoderDojo Türkiye Blog

CoderDojo Türkiye – Çocuklar kod yazmayı öğreniyor, Türkiye’de bir şeyler değişiyor!

Blogumu açarken özel yaşamımdan arta kalanları veya kafamda…

Coding Camp 2016 Ardından - Yağmur Gür

Merhaba! Biz 1-5 Şubat arası heyecanlı ve müthiş bir kamp…

Coding Camp 2016 Istanbul - Merve Ece Meral

 Hi to everybody! Especially, I say “Bună ziua!”…