CoderDojo Türkiye Vizyonu

  • Ülkemizdeki 6-17 yaş arasındaki çocukların bilgisayar programlama mantığını çözmelerine yardımcı olmak
  • Bilgisayar karşısında tüketen gençlerden üreten gençleri ortaya çıkartmak ve fırsat vermek.
  • Basit bir bilgisayar ve internet bağlantısı öğrenilebilecek kodlama ile eğitimde fırsat eşitliği sağlamak
  • Erken yaşta programlama öğrenen gençlerin ilgi alanlarına dönük meslek seçimlerine ve girişimciliğe destek olmak
  • IT sektöründeki firmaların, inovasyon ve yetenek havuzları için ülke genelinde bir kaynak oluşturmak
  • Şirketlere ve resmi kurumlara bir model oluşturmak, sürdürülebilir bir sistemin temellerini atmak

CoderDojo Gönüllüsü Nasıl Olunur?

Coderdojo Türkiye çocuklara yardımcı olan büyüklerin gönüllü desteğiyle, 6-17 yaş arası gençlere ve çocuklara özel bir bilgisayar programalama kulübü gibi çalışır, her hafta devam eder, isteyen çocuklar istedikleri hafta gelirler.

Yoklama, devam, sınav vb. şeyler yoktur. Yazılım konusunda yetkin Mentörler (eğitmen dememeye çalışıyoruz, çünkü sadece yardımcı oluyoruz), haftada 2 saat çocuklarla bir araya gelip, onların öğrenmesine yardımcı olurlar. Tamamen gönüllülerin yürüttüğü bir çalışma, yani ücretsiz. Devam eden CoderDojo buluşmalarını facebook’taki Etkinlik sayfamızdan takip edip kayıt olmak mümkün.

Gelelim gönüllü ağımızın ve CoderDojo Türkiye zincirinin nasıl genişleyeceğine…

CoderDojo, kişisel girişim ve emekle başlamış ve halka halka yayılmış bir oluşum. Çocukların ve büyüklerin birbirine yardımcı olarak, bildiklerini paylaşarak nasıl geliştiğini ve yaşamlarının değiştiğine her hafta şahit oluyoruz.

CoderDojo dünyasında 3 rol var:

Şampiyonlar: Gönüllü ve mekan bulunması, her hafta dojonun devam etmesi için çocuklarla ve mentörlerle haberleşerek, sürekliliği sağlayan koordinasyon gönüllüleri. En güzeli bu kişilerin veliler arasından çıkması oluyor, zaten çocuklarınızı dojoya getirirken organizasyona katkıda bulunmak sürekli olmasını ve daha çok kişinin faydalanmasını sağlamak güzel olmaz mı? Unutmayın, gönüllüler olmazsa, CoderDojo da olmaz.

Mentörler: Bilgisayar programlama konusunda yetkin, en azından Scratch programını kullanmayı bilen ve bildiklerini gençler ve çocuklarla haftada 2 saat paylaşmak ve kendisi gibi düşünen dişer mentörlerle bir ağ oluşturmaya da sıcak bakan yetişkinler ( Scratch çok çok basit, 5 yaşındaki çocukların dahi kullanabilmesi için hazırlanmış bir program:www.scratch.mit.edu )

Ninjalar: CoderDojo buluşmalarına gelen, bilgisayar karşısında oyun oynarken o oyunların nasıl hazırlandığını da merak etmeye başlayan ve sonra yavaş yavaş kendi oyunlarını yazmaya başlayacak olan 6-17 yaş arasındaki çocuklar, gençler

Ninjaların www.scratch.mit.edu üzerinden hesap açmaları önemli, öncelikle scratch üzerinden çalışmaya başlıyorlar. Her çocuk ilgisi, yaşı ve vakti doğrultusunda kendi hızında öğreniyor, yani çok bireysel bir öğrenme modeli olmasına rağmen, her hafta belirli bir saatte bir araya gelmek 6 yaşındakiyle 17 yaşındakinin yan yana öğrenmesi, birbirlerine destek olmaları güzel bir kulüp havası yaratıyor. Mentörler de birebir yardımcı olmaya çalışıyorlar, yeni başlamak isteyen mentörlerin devam eden bir Coderdojo’ya gelip ortamı görüp çocuklarla kaynaşmalarına çok önem veriyoruz.

Duyuru içinse, öncelikle açılan yeni CoderDojo’yu kayıt ettirmemiz gerekiyor ki aynı zincirin bir halkası olsun (detaylar yandaki metinde). Ardından her hafta Pazartesi günü, o haftanın etkinliğini Eventbrite sayfasında açıp, o sayfayı da CoderDojo Turkiye Facebook sayfasında duyuruyoruz.

CoderDojo’da yer ve zamanın süreklilik göstermesi önemli, mümkün olduğunca değiştirmeden devam ettirmeye çalışıyoruz ki çocuklar istedikleri hafta gelip öğrenmeye devam edebilsinler.

CoderDojo Nasıl Başlatılır?

Öncelikle, Coderdojo başlatacağınız yeri, zamanı, en az 1 Şampiyonu ve mentörü belirledikten sonra, www.coderdojo.com websitesine gidiyorsunuz. Üst menüde yer alan: Find a Dojo ve sonra Start a Dojo adımlarını takip ediyorsunuz.

Kendi Dojo bilgilerinizi ekledikten sonra, (bütün bilgilerin tam olduğuna dikkat edin lütfen) bir kaç gün onay için beklemeniz gerekebilir.

Bu süreçten sonra, CoderDojo Türkiye networkünde birlikte olabilmemiz için:
>My Dojos > Manage > invite : nesenyucel@gmail.com (Champion rolü)

seçerseniz Türkiye CoderDojo Temsilcisi olarak sizinle aynı Dojo’da buluşmuş oluruz, böylece zaman içinde haberleşiriz.

Coderdojo.com içinde KATA ve learning resources bölümlerini incelemenizi öneririm.

CoderDojo buluşmalarına başladığınız anda CoderDojo Türkiye Facebook sayfamızda duyurabiliriz. Bunun için sizi veya görevlendireceğiniz bir kişiyi CoderDojo Türkiye Facebook sayfasına admin yapmam gerekiyor. Bu noktadan sonra kendi etkiniklerinizi açıp fotolarınızı albüme koyabilirsiniz.Teknik olarak Admin yapacağım kişilerin Facebook arkadaşım olması gerekiyor, onedenle birbirimizi eklememiz gerekli.

Beni eklerseniz sizi admin yapabilirim, ancak öncelikle email ortamında tanışalım: nesenyucel@gmail.com

Sadece gönüllüler ve mentörler için açılmış olan facebook grubuna dahil olmayı unutmayın, Türkiye’nin her yerindeki gönüllülerimiz için kapalı devre iletişim grubumuz.

Bu gruba sadece aktif olarak gönüllülük yapan kişileri alıyoruz, CoderDojo’dan haberler için Coderdojo Türkiye sayfamız zaten mevcut.
Scratch konusunda, yukarıdaki CoderDojo gönüllüler grubu sayfamızda bir iki döküman mevcut, ayrıca bir kaç arkadaşımız video ve faydalı oyunlar paylaşımında da bulundular. Files/Dosyalar sekmesine bakmanızı öneririm. Zaten 5 yaşındaki çocukların dahi kullanabileceği basitlikte bir program, ancak çok fazla şey yapmak mümkün.

CoderDojo websitesinde ise bolca materyal var:

  • https://kata.coderdojo.com/wiki/Learning_Resource
  • https://scratched.gse.harvard.edu/guide/

Aramıza hoş geldiniz, haydi hep beraber büyüyelim!

Bize destek olmak için bağışta bulunmaya ne dersiniz?