CoderDojo Türkiye – Çocuklar kod yazmayı öğreniyor, Türkiye’de bir şeyler değişiyor!

Blogumu açarken özel yaşamımdan arta kalanları veya kafamda dönüp duran düşüncelerden ortaya çıkarttıklarımı yazma niyetindeydim, mesleki konulara girmek (tanımı gereği meslek denen şey sıkıcı olduğundan olsa gerek!) aklımdan bile geçmezdi…

nesen1Şimdi baktım da, tam 1 senedir yazmamışım, oysa ne yaşananlar az, ne de düşünceler, kelimeler, ama zaman akarken ben daha az konuşup; daha çok yapar ve yaşar olmuşum. Tek sorun; yazmaya sıra gelmiyor 🙂 CoderDojo 2013 yılının sonlarında yaşamıma girdiğinden beri, her turda büyüyen bir kartopu gibi yaşamımda kapladığı yer genişliyor ve vaktimi alıp gidiyor, ne bloga vakit kalıyor ne de keyfekeder vakit geçirmeye; ama yerine bambaşka şeyler konuyor, günler geceler doluyor da doluyor… Bir yandan para kazanmak için fırsat kovalar, çok sevdiğim startup ve innovasyon ekosisteminde var olmaya çalışırken, ne yaptığımı sorgulamaya vakit bulduğum anlarda fark ediyorum ki, şu hayatta insan verdiği kadar alıyor… ve bir kişi ne çok şey değiştirebiliyor.

Kalemim döndüğünce yazdığım bu yazının başkalarına da ilham vermesi dileklerimle…

Şimdiki Çocuklar Harika!

Sizin de çevrenizde ve ailenizde temel ihtiyaçları dışında bilgisayar başından kalkmak istemeyen çocuklar var öyle değil mi?

Geldiğimiz nokta şu: Ne olacak bu çocukların hali diye dövünenler ile ‘bizim kız 1.5 yaşında, elinden tablet düşmüyor, bütün tuşların ne işe yaradığını biliyor’ diye övünenler ülkesiyiz. Daktilodan tablete geçişi yaşayan tek nesil olan bizler için bunlar ne kadar mucizevi olsa da, kabul etmemiz gereken bazı gerçekler var: Son 10 senede dünyaya gelen çocuklar zaten bu teknolojinin içine doğuyor, onlar için ‘normal’ olan bu; yani onlar için bundan kaçmak veya kaçınmak diye bir şey olamaz, ancak bununla yaşamak olabilir.

Bu noktada tüketen bir nesil mi yetiştireceğiz, üreten bir nesil mi? buna karar vermek gerekiyor bana kalırsa. Çocuklar bilgisayar başında saatler geçirirken, başardıkları tek şeyin aynı oyunun 3876. level’ına atlamak olduğunun farkındayız değil mi? Oysa bilgisayar başında günlerini tüketen çocukların ilgileri çerçevesinde üretici ve yaratıcı konuma geçmelerine olanak tanımak da mümkün.

Evet herkese göre değil ama bazı çocuklar ve gençler için oynadığı oyundaki karakterin tişörtünün rengini değiştirebileceğini, oyunun kurallarıyla da oynayabileceğini hatta kendi oyunlarını yazabileceğini bilmeleri onlara bambaşka bir gelecek de sağlayabilir.

nesen4CoderDojo 6-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlere ücretsiz atölyelerle bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı öğreten bir gönüllülük platformu. 2011 yılında İrlanda’nın Cork kentinde arkadaşlarına programlama öğreten bir gencin (James Whelton) başlattığı CoderDojo, kısa zamanda Dublin’de Google ve Microsoft’un kapılarını açmasıyla birlikte kabına sığmamış, yatırımcısını da (Bill Liao) bulduktan sonra bütün dünyaya yayılan bir sosyal girişim ve gönüllülük ağı olmuş.

Nasıl mı? aslında çok basit, herşey haftada 2 saat kapısını çocuklara ve gençlere ücretsiz açacak bir mekan bulmakla başlıyor, sonra bilenler bilmeyenlere anlatıyor. Kişisel girişime ve bireyin dünyayı değiştirebileceğine inanan gönüllüler dünyanın her yerinde (bugün 59 ülkede 650’den fazla noktada) CoderDojolar başlatıyor!

Hayallerimiz, aşkımız ve siz!

 

nesen52013 sonlarında, Stage-Co‘nun sosyal sorumluluk projesi olarak başladığımız Coderdojo Turkiye, 2015 Eylül ayı itibariyle 15’den fazla noktaya, ve 2000’den fazla çocuk ve gence ulaşmış olacak. CoderDojo ailesine katılan onlarca gönüllü mentorümüz  (biz Coderdojo dünyasında eğitmen kelimesini sevmiyor ve kullanmıyoruz, hatta mentorlere de ninja diyoruz! ) ve CoderDojo’yu büyüten mekan destekcilerimiz, ITU, Dokuz Eylül, Kocaeli Üniversitesi gibi birlikte öğrenme fırsatı yakaladığımız kocaman kurumlar ve hepsinden büyük kalbimiz var! 🙂

Biz bir avuç gönüllü CoderDojo buluşmalarını başlatırken 2 büyük hayalimiz vardı, biri bilgisayar programlamanın eğitim müfredatına girmesi ve çocukların geleceğe dair bir şeyler öğrenip kendi geleceklerini ellerine almaları, dilerlerse erkenden meslek sahibi olmaları, ikincisi de ülkemizin yatırıma ihtiyacı olan bölgelerinde, imkan eksikliğinden dolayı meslek seçme özgürlüğü olmayan gençler için bireysel bir imkan yaratılması.

Birinci hayalimizin gerçekleşmesi için bu sene hem özel sektörde, hem de MEB tarafından somut adımların atılmaya başlandığını görüyoruz, şu an anlaşılan en büyük eksiklik, çocuklara bu yetiyi kazandırmak için yeterli sayıda eğitmen ve görünen o ki, bu konuda en tecrübeli kişiler 2 seneye yakın zamandır çocuklarla vakit geçirip onlara bu yepyeni modelde kod yazmanın, kendi oyunlarını yaratmanın, günlük yaşamı kolaylaştıracak uygulamalar yazmanın mümkün olduğunu gösteren sevgili ninjalarımız!

Size hami diyebilir miyim?

İkinci hayalimize gelince… işte orada biraz zamana ve desteğe ihtiyacımız var. Dünyada Google, Microsoft, Intel gibi devlerin desteklediği CoderDojo, bu yetenek havuzunu Türkiye’de destekleyecek ve büyütecek hamisini arıyor. (CoderDojo Irlanda’nın destekçileri için tıklayınız.)

Lütfen bizden çevrenize bahsedin ve bu açık çağrıyı paylaşın, CoderDojo Türkiye yalnız kalmasın : CoderDojo Türkiye’nin açtığı kapıdan on binlerce genç geçse, bunlardan yüzlercesi kendilerine bu sayede yeni bir meslek edinseler, bunlardan 1 tanesi bile yaşamımızı etkileyecek bir uygulama veya teknoloji geliştirse… işte hayalimiz bu!

Neden olmasın? Bu güne dek gönüllülerimizin kendi vaktinden ve naktinden ayırdıklarıyla bunca şey değişmiş, bunca farkındalık yaratılmışken, bize destek olacak büyük bir kurum ile kimbilir neler başarabiliriz! Ülkemizde her semtte, hatta her mahallede birer Coderdojo olsa nasıl olur örneğin? Zor mu? Bence değil, biz tek başımıza 5 farklı şehirde 15 dojo açabildiysek, her semtten bizim gibi bir gönüllü çıksa Türkiye yazılım konusunda dünyanın en ileri ülkelerinden biri olmaz mı?

 

Nasıl oluyor da oluyor?

nesen6CoderDojo buluşmalarının çocukların okul saatleri dışında olması ve seçilen mekanın mesken değil, cafe, ofis, kütüphane veya derslik olması gerekiyor ve tabii ücretsiz internet bağlantısı ve bir sürü priz barındırması da şart 🙂

Bilenlerin bilmeyenlere bilgisayar programlama becerilerini aktardığı atölye çalışmaları olarak özetleyebileceğimiz CoderDojo buluşmaları, her hafta 2 saat, aynı mekanda, aynı gün ve saatte gerçekleşiyor. 6-17 yaş arasındaki gençlerin hiç bir ücret ödemeden, devam mecburiyeti, yoklama, sınav, sınıflara ayrılma gibi alışık olduğumuz yöntemlerden uzak bir modelde, bir kulüp mantığında kendi projelerini yaparak ve ninjalarına danışarak bir beceri kazanmaları temeline dayanıyor.

Özellikle büyük şehirlerdeki çocukların cinsiyet, gelir seviyesi, sosyo ekonomik statü, yaş farkı gözetilmeden bir arada olabildikleri kaç ortam sayabiliriz? Bu keyfin en şaşırtıcı tarafı da, örneğin 9 yaşındaki bir çocuğun, bildiklerini programlama öğrenmeye yeni başlamış 14 yaşındaki bir delikanlıya gösterdiği zamanlar, hatta çocukların arkadaşlarına ninjalık yaptığı zamanlar oluyor 🙂 Bilginin ve çalışmanın kıymetini her hafta paylaşarak görüyorlar, ha bir de bahar aylarında Demo günleri yapıyoruz, imkanlarımız elverdiğince büyüklerle de paylaşıyoruz becerilerimizi.

Kısacası CoderDojo Türkiye ile hem yeni yetenekler tanımış oluyoruz, hem de Dojolara katılan çocukların yeni bir yetenek kazanmasına şahit oluyoruz.  CoderDojo Türkiye olarak, Ağustos 2015 itibariyle, 100’den fazla ninjamız ile 5 şehirde çocuklara ve gençlere ücretsiz programlama atölyeleri ile yardımcı olmanın keyfini yaşıyoruz, en önemlisi birey olarak neler yapabileceğimizi, hem kendi yaşamımızı, hem de başkalarının yaşamını olumlu yönde nasıl etkileyebileceğimizi görüyoruz.

Coderdojo, çocuklara ve gençlere bilgisayar programlamanın temellerini gösteren, elektronik, robotik ve yazılım dünyası ile tanıştırmaya hevesli bir grup istekli insan tarafından yaşatılıyor.

Be the change you want!

Hem bireysel hem de kitlesel olarak önümüzde yapabileceğimiz çok şey var, öncelikle daha fazla şehre yayılacağız, dilimiz döndüğünce herkese anlatacağız, sen de katıl, bildiklerini paylaş, bilenler bilmeyenlere anlatsın diyeceğiz.

Hele bir de maddi kaynak bulmamız durumunda, donanımla yazılımı birleştireceğiz, yani gelsin robotics, gelsin hareket eden mekanizmalar 🙂 Coderdojo’nun nasıl işlediği, bize katılmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili bütün bilgileri Facebook sayfamızın Notlar bölümünden edinebilirsiniz. Katılımınızı ve desteğinizi bekliyoruz, siz de istediğiniz değişimin bir parçası olabilirsiniz…

Biz kimiz?

nesen7Coderdojo’yu geliştiren, büyüten gönüllülerimiz, ninjalarımız, mekanlarını açan evsahiplerimiz; onlara hepimiz adına çok teşekkür ederiz. Bize ilk günden kapılarını açan Yazane, Nar KOGA, bizi anlayan ve dinleyen, destek olan Bilgi Sosyal Kuluçka , mentörlerimiz Kenan Dursun, Yörük Kurtaran, Halil Öz, CoderDojo melekleri Özge Özmen ve Merve Ece Meral, Gülbahar Coşkun… ve birinin adını yazsam diğerinin eksik kalacağı onlarca ninjamız.

 

CoderDojo Türkiye kurucuları Neşen Yücelve Patrick Bosteels

Coderdojo ile ilgili son bilgileri takip etmek, dojo buluşmalarının yerini ve zamanını öğrenmek ve kayıt yaptırmak için bizi takip edin!

 

Bu yazısı için kurucularımızdan Neşen Yücel’e teşekkürler 🙂