CoderDojo Türkiye Desteklerinizle Büyüyor, Çocuklar kod yazmayı öğreniyor! Bağış Kampanyamıza katılın

Bağış yapmak tıklayınız

CoderDojo, 6-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlere, ücretsiz atölyelerle bilgisayar programlayı, basit programlar ile kendi oyunlarını yazmayı öğreten, çocuklara kodlama mantığı ile tanıştıran bir gönüllülük platformudur.

Geleceğin dilini geleceğin nesline öğretme misyonu ile teknolojiyi tüketen gençler yerine, üreten gençler yetişmesini sağlayarak, ülkemizin geleceği için çok önemli bir rol oynamaktadır. 2011’de İrlanda’da başlayan bu gönüllülük hareketi, kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. 2014 yılı başından bu yana ülkemizde CoderDojo Türkiye adıyla devam etmekte ve Türkiye’nin her yerine yayılmayı hedeflemektedir.
1936014_1004076396333935_3467940551750151978_n

CoderDojo Türkiye, 6-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin, teknolojiyi tüketen değil, üreten bireyler olmalarına destek olmak için haftada bir 2 saat süren ücretsiz atölyelerle, oyunlaştırılmış eğlenceli platformlarda basit programlar yapmayı, kendi oyunlarını yaratmayı yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir. Bir gönüllü ağı ile büyüyen CoderDojo Türkiye, İstanbul, İzmir, Sakarya, Kocaeli, Malatya, Ankara, Eskişehir, Bursa’daki dojolarda devam etmektedir ve her hafta yeni dojo başvuruları gelmektedir (her hafta açılan ve devam eden dojoları www.facebook.com/coderdojoturkiye sayfasından takip edebilirsiniz).

Şimdi ise hedeflerimizi gerçekleştirebilmek ve bugüne dek yaptıklarımızı geliştirerek devamlılığını sağlayabilmek adına vakıf olmaya karar verdik. Bunun için ise sizlerin desteğinize ihtiyacımız var!

CoderDojo Türkiye olarak ilk 24 ayımızda;

 • 400 den fazla CoderDojo buluşması gerçekleştirdik.
 • 2000’den fazla çocuğun hayatına değdik.
 • 10 şehirde 100’den fazla gönüllü ile çalıştık.
 • Atölye çalışmaları, buluşmalar ve toplantılar yaptık.
 • MakerFaire ve Demo Günleri’ne katıldık.
 • Romanya CoderDojo ile ortak Coding Camp düzenledik, Romanyalı çocukları İstanbul’da ağırladık.

Neye İhtiyacımız Var ?

CoderDojo’nun büyüyebilmesi ve etkinliklerini genişletebilmesi için maddi kaynaklarımızın olması, sponsorlarca desteklenmemiz ve artık sürekli çalışan minik bir çekirdek kadromuzun olması gerekiyor. Hayallerimizin de ötesinde bir hızla büyüyen CoderDojo Türkiye sayesinde, ülkemizde kodlamanın çocuklar ile tanıştırılması konusunda bir farkındalık yarattık, öncü olduk, şimdi bunun ülke geneline yayılabilmesi için bize katılmaya hazır gönüllülerimize ulaşmamız, organize olmamız ve çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için gerekli yazılım ve donanımlara sahip olmamız gerekiyor.

Örneğin, düzenli güncellenen bir website, bizi Türkiye’nin her yerinden çağıran ve dojo başlatmak isteyen gönüllülerimizle tanışmak, kaynaşmak ve standartları oturtmak için seyahat bütçesi, ülke çapında ve uluslararası hackathonlar, demo günleri, çocukları kaynaştıracak ve ufuklarını açacak organizasyonlar için bütçe…

İşte bu nedenle Vakıf olmaya ve akar bir gelir sahibi olmak için çalışmaya karar verdik. Bizler zamanımızı, sizler de desteğinizi esirgemezseniz Türkiye’yi dünya çapında bir inovasyon ve yazılım merkezi yapabiliriz, çocuklardan yepyeni yetenekler ortaya çıkartıp önlerini açabiliriz. Desteklerinizi bekliyoruz…

CoderDojo dünyasında her şey ücretsiz, kaynaklarımız sınırlı

CoderDojo terimleri

 • Dojo: CoderDojo buluşmasının yapıldığı mekanlar. Bu mekanlar cafe, ofis, dershane, okul, kütüphane gibi kamuya açık yerler olmalıdır. Gereken tek şey, genişçe bir toplantı odası, bolca priz ve internet bağlantısı.
 • Mentör: Gönüllü eğitmenler (Scratch programını incelemek yararlı olur)
 • Şampiyon: Gönüllü koordinatörler, her Dojo’nun devam edebilmesi için iletişim, organizasyon konusunda liderlik yapan kişiler
 • Ninjalar: Öğrenmek isteyen çocuklar (6-17 yaş)
 • Dojo sponsorları: Mekanlarını ücretsiz olarak CoderDojo’ya açanlar.

CoderDojo Türkiye Vizyonu

 • Ülkemizdeki 6-17 yaş arasındaki çocukların bilgisayar programlama mantığını çözmelerine yardımcı olmak
 • Bilgisayar karşısında tüketen gençlerden üreten gençleri ortaya çıkartmak ve fırsat vermek.
 • Basit bir bilgisayar ve internet bağlantısı öğrenilebilecek kodlama ile eğitimde fırsat eşitliği sağlamak
 • Erken yaşta programlama öğrenen gençlerin ilgi alanlarına dönük meslek seçimlerine ve girişimciliğe destek olmak
 • IT sektöründeki firmaların, inovasyon ve yetenek havuzları için ülke genelinde bir kaynak oluşturmak
 • Şirketlere, eğitim kurumlarına ve resmi kurumlara bir model oluşturmak, sürdürülebilir bir sistemin temellerini atmak

Hedeflerimiz:

 • Yerel ve uluslararası Demo Günleri gibi çocukların projelerini sunabilecekleri organizasyonlar yapmak ve kulüp duygusunu geliştirmek
 • Scratch ortamından diğer yazılım dilleri ve robotics’e geçişi sağlamak (lego, arduino boards, hareket eden mekanizmalar…)
 • Çocuklara kodlamanın rahatça öğretilmesi, bilginin paylaşılması ve yayılması için ortak bir müfredat, yol planı ve eğitim içerikleri hazırlamak.
 • Çocuklarla birlikte, yerel ve yurtdışı organizasyonlar düzenlemek, katılımı desteklemek, Türkiye’den çocukların u
 • luslararası CoderDojoorganizasyonlarına katılmalarını sağlamak.

Biz Kimiz?

CoderDojo, Türkiye’de Stage-Co‘nun sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılmıştır. Stage-Co, girişimciler, startuplar için oluşturulmuş bir paylaşım, networking ve eğitim platformudur. Geleceğin girişimcileri olarak gördüğümüz çocuklarımız için bu olanağı gönüllülük mekanizması ve kendi emeğimizle kurup geliştirmek ve bir sosyal sorumluluk hareketi olarak sürdürmek niyetindeyiz.

CoderDojo Turkiye Kurucuları Neşen Yücel ve Patrick Bosteels birlikte çalışan, evli bir çifttir. Startuplar için danışmanlık yaparak hayatlarını kazanan Bosteels çifti, aynı zamanda Stage-Co platformunun da kurucularıdır.