CoderDojo’yu birlikte büyütelim!

Küçüklerin bilgisayar dili ve kod yazmayı öğrendiği ve tamamen gönüllülük ile yürüyen CoderDojo Turkiye,
ücretsiz atölye çalışmalarını Şubat 2014’te İstanbul Karaköy’de bulunan Yazane’de başlattı. Yakın zamanda ise CoderDojo buluşmalarına Kadıköy ve İzmir de ekledi.
Nisan 2014 itibariyle buluşmaların gün ve saatleri şöyle:

İzmir

  • Her Cumartesi (saati ayrıca bildirilecektir) Tepekule İş Merkezi, Anadolu Cad. 40/10 Bayraklı

İstanbul’da ve diğer kentlerde açılacak yeni CoderDojo’lar için lütfen facebook sayfamızı takipte kalın.

Ne yapabilirsiniz?

CoderDojo buluşmaları, İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerinde başlayabilir, bütün çocuklar kod yazmayı, bilgisayar programı yapmayı üniversiteye gitmeden öğrenmeye başlayabilir. CoderDojo’nun olmazsa olmazları, gönüllü eğitmenler, haftada iki saat boyunca boş olacak bir toplantı odası veya derslik ve tabii istekli çocuklar. Bunların olduğu her yerde bir CoderDojo olması mümkün.

2014 boyunca CoderDojo atölye çalışmalarına gelen çocukların ve velilerin izlenimlerini okula dönüşte çevreleriyle paylaşacağını ve CoderDojo’ya katılmak isteyen bir çok yeni küçük arkadaşımızın olacağını tahmin ediyoruz.
Bu girişime destek vermek, genişlemesini ve isteyen her çocuğun geleceğin dilini öğrenmesine şu şekilde katkıda bulunabilirsiniz:

1. En basit şekilde programlama mantığını öğreten Scratch programını küçüklere öğretmeye gönüllü bir Ninja olabilirsiniz. (www.scratch.mit.edu adresinden inceleyebilirsiniz)

2. CoderDojo’nun genişlemesi için farklı şehir veya semtlerdeki çocukları, velileri ve eğitmenleri koordine edecek bir organizasyon gönüllüsü olabilirsiniz

3. CoderDojolar için yer sağlayabilirsiniz. Haftada 2 saatini bu işe ayırabilecek bir mekan sahibiyseniz ya da buna uygun bildiğiniz mekanlar varsa bize yardımcı olabilirsiniz. Örneğin cafeler, geniş toplantı salonu olan ofisler, okul, dershane, kurs ve atölyeler bu iş için biçilmiş kaftandır. Tek ihtiyacımız bolca priz ve internet bağlantısı.

4. Bir de tabii herkesin yapabileceği, CoderDojo’yu duyurmak. Özellikle fırsat eşitliği sağlamak için, CoderDojo’yu seçenekleri kısıtlı çocuklara ulaştırmak istiyoruz. Lütfen sesimizi duyurmaya yardım edin ve tabii CoderDojo’ya destek olacak kişi ve kurumlarla aramızda köprü olun.

Eğer vaktiniz varsa, bir haftasonu CoderDojo buluşmasını ziyaret edin (isterseniz önce facebook sayfamızdaki fotoğraflara bir göz atın).

Belki siz de bildiklerinizi küçüklere aktarabilir veya organizasyona yardım edebilirsiniz.

Geleceğin dilini öğrenen gençlere destek olalım!

Teşekkürler