CoderDojo Türkiye Etkinlikleri

6-17 yaş arasındaki çocukların ücretsiz olarak bilgisayar programlamayı öğrenmesine destek olmayı amaçlayan CoderDojo atölye çalışmaları bilgisayar yazılımı konusunda tecrübeli gönüllüler sayesinde devam ediyor.

CoderDojo Türkiye’de uygun mekan ve gönüllü mentor bulunduğu sürece; her hafta aynı yer ve saatte yaptığımız etkinliklere katılmak için mutlaka kayıt olmak ve geleceğinizi bildirmeniz gereklidir.

Çocuklar bu atölyelerde bilgisayar yazılımı dünyasına ilk adımları atıyorlar, ilgileri devam ettiği sürece istedikleri kadar çalışmaya katılabiliyorlar.

CoderDojo dünyasında katılımcı çocuklara Ninja diyoruz, belirli bir tecrübeye ulaşan Ninjaları ise, aramızda Mentor olarak görüp, bildiklerini yeni başlayanlara öğretmeye davet ediyoruz!

CoderDojo buluşmasına gelecek Ninjaların yanlarında (çalıştığına emin olduğunuz) laptop bilgisayarlarını (ve şarj kablolarını) getirmeleri yeterli.

12 yaşından küçüklerin yanlarında bir büyük ile gelmeleri gerekiyor. Mekanlarımızda yer kısıtlı olduğundan, velilerin çocukları bırakıp alırken sessizliği korumalarını rica ediyoruz.

Aklınıza gelebilecek sorular için öncelikle sitemizdeki bütün notlarımızı okumanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Her hafta devam eden etkinliklerimizi ve katılmak için ne yapmak gerektiğini Facebook’taki etkinlikler sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

CoderDojo nedir?

Dernek veya vakıf değiliz. Çocuklar için çalışan gönüllü bir topluluğuz.

Çocuklar için etkinliklere katılım şartları nelerdir?

Gelen çocukların okuma-yazma bilmesi gerekmektedir. O haftaki etkinliğe kayıt oldukları takdirde kendi bilgisayarlarıyla etkinliğe katılabilirler.

Nerelerde etkinlik yapıyorsunuz?

Facebook sayfamızdan etkinliklerimizin nerelerde olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bizim şehrimize ne zaman geleceksiniz?

Biz gönüllü bir topluluğuz. Orada açmak isteyen bir gönüllü ve bir mekan olması gerekir. Eğer şehrinizde bir gönüllü mentör mekan bulabilirseniz bizimle iletişime geçerek oraya da bir Dojo açabilirsiniz.

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Etkinliklerimizi haftalık olarak açarız. Facebook sayfamızdan o haftaki olacak etkinlikleri takip ederek kayıt olabilirsiniz.

Hangi programları gösteriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak Scratch olmakla beraber, gönüllü mentörlerimizin bildiği araçlarla ilerlemeye çalışıyoruz.

CoderDojo etkinlikleri neden kurs değildir?

CoderDojo müfredatla ilerleyen bir kurs değildir, bu nedenle çocuklar bir hafta gelmese bile bir şey kaçırmaz. Geldiklerinde onlarla birebir ilgilenmeye çalışırız. Ders işlemiyoruz. Onların bilgisine ve yapmak istediklerine göre atölyelerimizi şekillendiriyoruz.

Size nasıl ulaşabilirim?

Maalesef bir vakıf veya dernek olmadığımız için sabit bir yerimiz veya telefonumuz yok. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.